Koku Makinesi - A Kullanımı

1. Koku makinesini daha büyük bir alanda kullanmayı planlasanız bile ilk deneme; otel ortak alan tuvaleti/toplantı odası veya ev salonu büyüklüğündeki bir ortamda yapılmalıdır. 
 
2. Makine, merkeze olabildiğince yakın bir konumda yerleştirilmeli, üstü (hava ızgarası) açık olmalı ve mekandaki pencereler kapatılmalıdır. 
 
3. Su seviyesi maksimum seviyenin üzerine çıkmamalıdır çünkü motor vakum yapamaz, bu durumda koku da veremez.
 
4. Ortamın büyüklüğüne göre, esans miktarı ayarlanmalıdır. Küçük bir ortam için ⅕ (yaklaşık 1 tüp tester), büyük bir ortam için ise ½ kapak esans önerilir. Yoğunluk veya hafiflik kullanım miktarına bağlıdır. Miktarı daha hassas bir şekilde ayarlamak için damlalık, şırınga veya spreyli şişe kullanılabilir. Esans ekledikten sonra suyun renginin değişmesi doğaldır. Daha önce başka bir marka esans kullanıldıysa, koku makinesi kullanılmadan önce iyice temizlenmelidir.
 
5. Kokuya alışmamak için, esans şişesinden koklanmamalı ve makine çalıştığında; kapı kapatılmalı ve ortamdan hemen çıkılmalıdır. Makine, mini bir vantilatör gibi sesli ve buharsız çalışır. Makine altına kilitlenmez, sadece üstüne yerleştirmeniz yeterlidir.
 
6. Yaklaşık yarım saat sonra, önce ortamın eski kokusunu hatırlatacak farklı bir yere girilmeli ve burundan dört beş derin nefes alınmalıdır. Sebebini, doktorların ve mimarların kullandığı öncesi-sonrası fotoğraflarına benzetebilirsiniz. Ardından, sanki bir misafirmişçesine ortam kokusu kullanılan ortama geri dönüp oluşan farkı test edin ve karşılaştırın. İşletmenize veya evinize gelen bir misafirin ne hissedeceğini görmek için sizin de benzer koşullarda olmanız gereklidir. Kokunun kullanıldığı alandan dışarı yayılmasını beklememelisiniz. Klima gibidir, odalardan odalara geçmez, etki alanında kalır ve ortama yayılması da gene klima gibi zaman alır.
 
7. Ortamınızın büyüklüğüne ve tercih ettiğiniz koku yoğunluğuna bağlı olarak esans miktarını, koku makinesi sayısını ve çalışma süresini ayarlayın. İlk başta koku yoğunluğu istediğiniz gibi olmayabilir, bu yüzden deneme yanılma yöntemiyle doğru miktarı ve süreyi belirleyin. Saat ayarlı prizlerle koku makinelerini kullanarak esans tasarrufu sağlayabilirsiniz çünkü belirli aralıklarla açık bırakmak yeterlidir.
 
▪️ 5 ve 6. yöntem; çubuklu koku ve tekstil kokusu için de uygulanabilir. Burun yorulmasından dolayı bu maddelerin prensipleri benzerdir.
 
▪️ Farklı çeşitler karıştırılabilir. Karışmaması gereken ter, farklı sıvılar ve markalardır. Aynı markanın farklı çeşitlerini birlikte kullanabilirsiniz. Renkleri karıştırmak gibi düşünün… Harika sonuçlar elde edebilirsiniz, her şey sizin hayal gücünüze bağlıdır.
 
▪️ Aynı makine, gerektiğinde farklı alanlarda da kullanılabilir. Koku makinesinin sürekli açık olmasına gerek yoktur; ortam istediğiniz gibi koktuğunda kapatarak tasarruf edebilirsiniz.
 
▪️ Birden fazla makine kullanılıyorsa, makineler birbirlerinden uzak konumlandırılmalıdır.
 
▪️ Su seviyesi minimumun altına indiğinde, tekrar su ve esans eklenmelidir. Su temizse, aynı suyu kullanarak kalan esansın üstüne daha az esans ekleyerek tasarruf edebilirsiniz. Su temiz değilse, paspas suyunda kullanabilirsiniz. Zeminde leke yapıp yapmadığını önceden görünmeyen bir yerde test edin.
 
▪️ Maliyet, makine başına ve günlük olarak hesaplanmalıdır.
 
▪️ Doktor veya masaj odası gibi küçük alanlarda ya da elektrik prizi olmayan tuvaletlerde; koku makinesi yerine buhurdanlıkta esans kullanabilirsiniz. Çubuklu kokudan daha şık, ucuz ve etkili bir çözümdür. Buhurdanlıkta, esansı suya göre daha az koyarak kullanmanız tavsiye edilir. Bu sayede su daha kolay buharlaşır ve koku daha etkili bir şekilde yayılır. Deneme ölçüsü olarak hazneye %80 su ve %20 esans koyabilirsiniz. Doğru kararı vermek için 5 ve 6. maddelerdeki yöntemleri uygulayınız.
 
▪️ Dolap ve raflardan gelen kötü kokuları yok etmek için esansı kâğıt havluya emdirip, dolapların ve rafların içlerini temizledikten sonra silebilirsiniz. Bu şekilde odada da hafif bir koku oluşabilir. Aynısını klozet ve lavabo seramiklerine de uygulayabilirsiniz.
▪️ Koku makinesini kullanma zamanı olarak 3 farklı durumu önerebiliriz:
1- Misafir gelmeden yarım saat önce kapıya yakın çalıştırın ve geldiğinde kapatın. Bu süre, ziyaretçinizi etkilemek için yeterli olacaktır.
2- Yemek yaparken veya yaptıktan sonra değil, bir sonraki gün evden çıkarken açık bırakın; döndüğünüzde sinmiş yemek kokularından kurtulmuş olursunuz. Yemek kokusu, yapılırken veya yenirken değil, sonraki gün sindiğinde rahatsız edebilir.
3- Yoğun veya özel günlerde farklı bir ambiyans yaratmak için öneririz. "Koku ve Psikoloji" yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.
▪️ Eğer koku makineniz varsa, önerimiz; esans koyduğunuz hazneyi veya kartuşu iyice yıkamanız ve yıkanmayacak yerlerini nemli bir bezle silmenizdir. Daha sonra, en az 5-6 saat veya suyu bitene kadar sadece su ile çalıştırın. Bu şekilde, sinmiş kokuların etkisi azalır veya tamamen yok olur, böylece Véronique kokusunu ve etkisini daha net bir şekilde hissedebilirsiniz.

▪️ Koku Hafifse:
- Esans miktarını arttırın.
- Kullanım süresini arttırın.
- Daha küçük bir ortama koyun.
- Makine adedini arttırın.
- Yukarıdakilerin hepsini veya bazılarını yapın.
 
▪️ Koku Yoğunsa:
- Yukarıdakilerin tam tersini uygulayın.

Siteden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak, çerez politikasını kabul etmiş sayılırsınız.

Kabul