Véronique, yüzlerce yıl önce yaşamış bir kadın. Asilzade olmamasına rağmen tüm hayatını Fransa’da Versay Sarayı’nda geçirmiş ve oranın en ünlü çalışanı olarak tarihe geçmeyi başarmış…

Zevkli, becerikli ve mükemmeliyetçi olmasının yanında onu başkalarından ayıran, çevresinin dikkatini çeken özelliğiyse; bitkilerden hoş kokular elde etmeyi bilmesiymiş. Tutkuyla yaptığı ortam kokuları zamanla herkesin vazgeçilmezi olmuş. Böylece çok genç yaşta kraliçeden sonra sözü geçen, her işin sorulduğu bir baş danışmana dönüşmüş.

Rivayet odur ki; İtalya ve İngiltere kraliyet ailelerinin Fransa ziyaretinden kısa süre önce etrafı dayanılmaz kötü bir koku sarmış. Kral ve kraliçe bu durumdan çok tedirgin olmuşlar fakat Véronique yaptığı kokularla davet öncesi bu büyük sorunu ortadan kaldırmış.

Misafirler ortamdaki kokulardan öylesine etkilenmişler ki kraliçe özel ressamına Véronique’in gül koklarken görüldüğü bir resmini çizdirmiş. Bu tablo hâlâ günümüzde müze olan sarayın duvarını süslemekte, altında ise “Koku en etkili aksesuardır” yazmaktadır.

Véronique’in efsanevi mirasından ilham alıp, onun etkileyici hikayesini İstanbul’da yaşatıyoruz.

Siteden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak, çerez politikasını kabul etmiş sayılırsınız.

Kabul