Çubuklu Koku

Oda ve tuvalet büyüklüğündeki yerlerde kullanımı yaygınlaşan çubuklu kokular, gerektiğinde daha küçük veya büyük alanlarda da kokulandırma ihtiyaçlarınızı karşılayabilir. Sigara, yemek veya evcil hayvan kokusu olmayan küçük bir salonda kullanabileceğiniz gibi, çubuklarını kısaltarak ve dikkatli bir şekilde (boş bir bardak içinde daha güvenli olabilir) arabada, kıyafet ve ayakkabı dolabında da kullanabilirsiniz.
 
Tavsiyemiz, çubuklu kokuyu kötü kokuları bastırmak için değil, fazla koku sorunu yaşanmayan bir alanın daha güzel kokması için kullanmanızdır. Çünkü istenmeyen kokuların (sigara, yemek, rutubet, evcil hayvan vb.) olduğu problemli veya geniş alanlarda çubuklu kokuların etkisi çok az olacaktır. Bu yüzden paranızın karşılığını tam alamayabilirsiniz. Benzeri problemli yerlerde çubuklu koku yerine esans ve koku makinesi, dolap içlerinde ise tekstil kokusu kullanmanızı öneririz.
Çubuklu kokunuzun sıvısı bittiğinde çubukları sakın atmayın. Evde raflarda veya arabada koltukların altında çubuklarda kalan kokudan bir süre daha yararlanabilirsiniz. Fiber çubuklar, tahtalara kıyasla daha etkili sonuç almanızı sağlar.
 
Genellikle çubuklu kokuların şişeleri dışarıdan etkileyici görünse de, ambalajın büyüklüğü kokunun etki derecesinde herhangi bir rol oynamaz. Büyük ambalajlardaki ürünler sadece daha uzun süre kullanılabilir ve bu da fiyata yansır. Yani ambalaj ne kadar büyükse, fiyat da o kadar artar. Çubuklu kokuların etkili olup olmadığını belirleyen en önemli etken içeriğinin kalitesidir. Ayrıca, etkinin az ya da çok olmasını çubuk sayısı ve uzunluğuyla ayarlayabilirsiniz. Çubuklar ne kadar uzun ve fazlaysa, şişedeki sıvının tükeniş hızı da o kadar hızlı olur. Çubuk sayısını azalttığınızda yoğunluğun azalması biraz zaman alabilir. Eğer yoğunluk rahatsız edici seviyedeyse, daha geniş bir alana götürüp, bu esnada camı geçici olarak açabilirsiniz.
 
Sıklıkla karşılaştığım ve yanlış olduğunu düşündüğüm bir uygulamayı paylaşmak isterim. Çubuklu kokuları dekoratif bir obje olarak düşünüp satın almak. Bu şekilde, yaygın bir objeye ve standart bir görüntüye yanlış bir anlam yüklemiş olursunuz ve kokuyu gereksiz pahalıya almış bulunursunuz. Paranızın karşılığını almak için dikkatiniz kokuda olsun.
 
Daha önce çubuklu koku almış olanların karşılaşabileceği bir konuya değinelim. Şişedeki sıvı hiç bitmediği halde koku vermemesi söz konusu olabilir. İlk günlerde kokusu vardır, daha sonra her geçen gün azalır. Ancak şişedeki sıvı hala yarıya gelmemiştir, hatta aylar sonra bile sıvı aynı seviyede kalır. Gayet uzun ömürlü bir görüntü değil mi? Bunun sebebi, müşterinin uzun ömürlü ürün aramasını fırsat bilenlerin, maliyetleri düşürerek içerikte alkolü az, suyu fazla kullanarak “görüntüde ömrü” uzatmasıdır. Bu durum, koku etkisini azaltacağı gibi müşteri memnuniyetini de olumsuz etkiler. Koku molekülleri alkolle uçar, fakat alkol bitince su içine hapsolmuş koku molekülleri bir süre sonra sadece kokmayan su kısmı kalır. Ürünlerin yoğun kokması ve suyu fazla olan ürünlere kıyasla daha çabuk tükenmesi, alkol oranının fazla olmasıyla ilgilidir. Tabii ki beğeniyi, içeriğinde kullanılan maddelerin kalitesi belirler.
 
Çubuklar şişede yapışık şekilde değil, çiçek gibi ayrılmış durmalıdır ki daha geniş bir alana tesir etsinler. Çubuklar kurudukça ters çevrilmelidir, çünkü çubukların üst kısmı ıslak oldukça daha yoğun koku verir. Tabii ki, bu durum çubuklu kokunuzun daha hızlı tükenmesine yol açar. Bitmiş sıvıların ıslak çubuklarını, yeni açacağınız aynı çeşit kokularda kullanabilirsiniz. Bu yolla ıslak çubuklar, şişedeki sıvıyı kuru çubuklar kadar hızlı emmeyeceğinden kokunuzu daha uzun süre kullanabilirsiniz. Kuru çubuklar sıvıyı hemen çektiği için ilk anda şişede gözle görülür bir azalma hissedilir, ıslandıkça azalma yavaşlar. Açtığınız şişenin kapağını atmayın ki ihtiyacınız olmadığı zamanlarda kapatıp tasarruf edebilirsiniz.
 
Çubuklu kokuların veya tekstil kokusunun içine farklı maddeler (su, kolonya gibi) kesinlikle eklemeyin. Bu size tasarruf sağlamaz, aksine ürünün yapısını bozarsınız. Su ile çözünebilen esanslar bu uyarının kapsamı dışındadır çünkü bunlar su eklenebilir şekilde üretilmiştir. 
Restoran veya otellerin koku makinesi kullanmadığı küçük tuvaletlerinde ürün güvenliğini sağlamak için çubuklu kokuları evlerdeki gibi tezgah üstüne değil, zemine ve insanların ulaşmak istemeyecekleri yerlere konulmalıdır.

Kokulandırma Prensipleri

Siteden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak, çerez politikasını kabul etmiş sayılırsınız.

Kabul