Koku Seçimi

Beğendiğimiz kokuyu içgüdüsel olarak tekrar tekrar ve/veya uzun uzun koklama arzusu duyarız. En güçlü seçim kriterimiz budur. Beğenmediğimizde ise tam tersi söz konusudur; hemen burnumuzdan uzaklaştırmak isteriz. Bu yüzden koku seçimi tamamen kendi fizyolojik davranışlarımıza bağlıdır. Marka tavsiyesi alabiliriz, fakat koku çeşidi seçimi için kimsenin fikrine ihtiyaç duymayız. Kozmetik sektöründe çalışanların, müşterilerinin bu davranışlarını incelemeleri satışlarına ve müşteri memnuniyetine olumlu etki yapacaktır.
 
Ortam kokusunun şişesini açıp kokladığınızda, koku yoğunluğundan dolayı doğru seçimi yapamayabilirsiniz. Bu durumu, yemeği çok sıcakken tatmaya benzetebiliriz. Ağzınız yandığında nasıl tadını tam olarak alamazsanız, kokuda da benzer durum söz konusudur. Ayrıca, ortam kokusunun parfüm gibi tene sürülme imkanı olmadığından, doğru karar verme yöntemi şudur: Ürünü kullandıktan hemen sonra alandan ayrılın ve yaklaşık 30 dakika sonra hiç ortam kokusu kullanılmamış benzer bir yere gidip koklayın. Ardından deneme yapılmış yere dönüp kararınızı verin. Böylece etki dışında, doğrusal (lineer) tasarlanmamış parfümlerde belli bir süre sonra açığa çıkan orta notasını da dikkate alarak, kendi zevkinize daha uygun seçim yapmanız mümkün olacaktır.
 
Tercih ettiğiniz koku yoğunluğunu ilk başta tutturamamanız doğaldır. Bu yüzden deneme yanılma yöntemiyle zamanla doğru miktarı ve süreyi belirleyebilirsiniz.

Bu yöntemi kullanmadan vereceğiniz tüm kararlarda yanlışlıklar olabilir. Unutmayın, ortam kokusunun kararı parfüm gibi değil, mekanda koklanarak verilmelidir. Koku makinesi kullanımı bölümünde yöntemi çok daha detaylı olarak paylaştık.

Kokulandırma Prensipleri

Siteden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak, çerez politikasını kabul etmiş sayılırsınız.

Kabul