Farklı Koku Çeşitleri

Günümüzde genel ortam kokusu kullanım alışkanlığı, hep tek bir koku çeşidinin mekâna hâkim olması yönündedir. Ancak tespitimiz ve önerimiz, farklı kokuların monotonluğu kırarak ortama çeşitlilik katmasının, hem sizin hem de ziyaretçileriniz için daha hoş olacağı yönündedir. Pazarlama açısından da farklı mekânlarda farklı kokuların kullanılması, beğeni ve koku hafızasında hatırlanma oranlarını artıracaktır. Bu durum yemeklerde de geçerli değil midir? Pişerken sadece soğan yerine biber, sarımsak ve soğanın karışımının kokusu yemeği daha çekici ve unutulmaz kılmaz mı?
 
Ortam kokusunda da benzer bir durum söz konusudur. Örneğin, bir evin veya ofisin tamamen yeşil çay kokmasındansa, salondaki koku makinesinde yeşil çay, tuvalette ise çubuklu kokuda Marsilya sabunu tercih edilmesi çok daha etkileyicidir. Burun yorulması nedeniyle, belli bir süre sonra siz ve misafirleriniz aynı kokuyu zaten fark etmeyeceksiniz. Bu durumu muhakkak defalarca deneyimlemişsinizdir. Üzerinizdeki parfümü sizin dışınızda herkesin fark etme sebebi de budur. Burnumuz sürekli koku alır fakat beynimiz, güvenlik sorunu yoksa, kokuyu bildirmeyi bırakır. Bu durum, bakış açısına göre iyi veya kötü olarak nitelendirilebilir.
 
Yeri gelmişken, diyet ve burun yorulmasıyla ilgili bir düşüncemi paylaşmak isterim. Mutfakta muhafaza edilen yemek, peynir veya farklı gıdaların kokularına burun belli bir zaman sonra alışır ve fark edemez. Buna rağmen mutfağa girdiğimizde iştahımızın açılmasının bir sebebi de belki, beynin kokuyu bildirmeyi durdurmuş olduğu halde işlemeye devam etmesi ve iştahı tetiklemesidir. Yani siz yemek kokusunu hissetmezken, beyniniz koklamaya devam eder ve hatta ağzınızın suyu akmaya başlar. Bu da iradenizi kırıp iştahınızı açar. Bu sebeple, diyet yapanların mutfağı devamlı havalandırmasını ve mutfaktan farklı, havalandırılmış bir yerde yemelerini öneririm.
 
Kaldığımız yerden devam edersek, eğer salonda yayılan yeşil çay kokusu diğer odalara da yayılıyorsa, zamanla bu kokuya alışabilirsiniz. Ancak, tuvalette farklı bir koku kullanılmış olsaydı, oraya girdiğinizde farklı bir koku hissedebilirdiniz. Bu nedenle, mekânlarınızı daha çekici hale getirmek için tek bir koku yerine sevdiğiniz farklı çeşitleri bir arada kullanmanızı öneririz. Bu öneriyi deneyerek, yarattığı farkı görebilirsiniz. Ancak, odanın büyüklüğü önemlidir; küçük bir odada birden fazla koku kullanmak gereksiz olabilir. Bu durumda, evinizin farklı odalarına farklı koku çeşitleri tercih edebilirsiniz. Fakat, oda gibi bölümleri olmayan, düz duvarlarla ayrılmamış bir yerde farklı koku çeşitleri kullanmak için alanın çok büyük olması gerekir, örneğin bir otel lobisi gibi. Tek çeşit kokunun kullanılması gerektiği bilgisinin ise, üreticilerin operasyonel birim maliyetlerini düşürmek için önerildiğini ve zamanla bu şekilde kültürleştiğini tahmin ediyorum.
 
Aklınıza hemen şu soru gelebilir: Farklı kokular havada karışmayacak mı? Hayır, kokular havada karışmaz. Farklı koku çeşitleri sıvı olarak da karıştırılabilir. Karışmaması gereken şeyler, farklı sıvılar ve markalardır. Aynı markanın farklı çeşitlerini birlikte kullanabilirsiniz. Renkleri karıştırmak gibi düşünün… Harika sonuçlar elde edebilirsiniz, her şey sizin hayal gücünüze bağlıdır.
 
Aynı mekânda farklı kokuları kullanırken, kapılarda yani hava sirkülasyonunun daha fazla olduğu yerlerde hafif kokuları kullanmamanız daha iyidir; hava akımı nedeniyle etkisi daha az hissedilebilir. Diyelim ki elinizde iki makine var ve esans çeşitleriniz sandal ağacı ile yeşil çay. Sandal ağacını kapıya daha yakın olan makineye, yeşil çayı ise içeriye koymanız daha etkili bir kokulandırma sağlayacaktır. Makineler birbirlerine mümkün olduğunca uzak olsun, böylece daha geniş bir alanı kokulandırabilirsiniz.

Kokulandırma Prensipleri

Siteden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak, çerez politikasını kabul etmiş sayılırsınız.

Kabul